Yeni bir okul açtıktan sonra, IT ile ilgili ilk yapılacak işlemler

X Okulları IT öneri raporu (Acil hareket planı) :  

 1. x.k12.tr domain alıp web sitesi kurulabilir, Mail olarak da Google’ ı 1. önceliklendirmek ve bütün X okulun üyelerine Google eğitimleri verip geçişin planlanması (ücretsiz) sağlanır.

1.a. Merkez IT de 2-3 kişilik dökümantasyon ekibi oluşturup, bütün dijital hesapları açıp kullanılabilir olmasını sağlamak ve süreçleri yönetmek (dezavantajlı/engelli kadrosundan arkadaşlar için istihdam sağlanabilir devletin teşviği ile (asgari ücret))

1.b. Google Edu plus a geçiş sağlanırsa daha profesyonel de ilerlenebilir. Maliyeti öğrenci başına senelik ~30 TL, böylece bütün çalışanların hesapları ücretsiz olur. 

1.c. Y.k12.tr olarak Microsoft hesapları “B” planı olarak ayarlanabilir (ücretsiz), kullanıcıların @x.k12.tr mail adresleri Google ‘da durabilir . Çünkü öncelikli olarak Google kullanılmalı ama Microsoft projeleri de gerekli zamanlarda kullanılabilir olmalı.

 1. DC (Active Directory) yapısına geçilmesi önemli, bütün bilgisayarları (smartpc, desktop pc, laptop, lab pc, tablet pc vb.) windows 11 pro yapıp bu yapıya dahil etmek ve istisnasız herkesin DC hesabı ile bilgisayarlarda ve envanterdeki bütün cihazlarda bu hesaplarını kullandırmak. 
 2. Genel Merkezdeki sistem odasına server ların yenilenmesi ve kurulumu. (HP , VMware, Nimble ~100 K $) . Teşvik kanunu KDV muafiyeti var.
  3.1. Bütün şubelerin MPLS ile merkeze bağlanması T.Telekom (Aylık 100K TL) mrk 3 gbps şubeler 200mbps . SDWAN da değerlendirilebilir.

3.2. Network alt yapısını Aruba AP ler ile donatmak, Clearpass, Wifi, BYOD altyapısı kurulumu  (~100 K $) 

 1. BYOD sürecini yönetmek, çalışanlara laptop verilmesi Örn. Asus B1500CEAE ~500$ . Öğrenciler kendi cihazlarını almalı, okul döneminin başında bir üretici ile anlaşıp o ürünleri almalarını sağlamak lazım
 2. X Öğrenci Kayıt sistemi ve Logo ile entegrasyonu yapmak. Ayrıca X Okul yönetim sistemi (X-OYS) oluşturmak (Mümkünse özgün X kayıt sistemini oluşturmak ve 1-2 yazılımcı arkadaş istihdam etmek (aylık 30-40K TL), b planı SmartClass && K12Net tarzında bir hazır paketten ilerlemek, senelik öğrenci başına senelik ~25-30 TL)
 3. IT ekiplerini organize etmek eğitimlerini vermek ve hızlıca oryantasyondan sonra yeni sistemlerin kullanmayı sürdürmek
 4. Eğitim teknoloğu arkadaşlarımızla eğitim teknolojileri üzerine toplantılar yapmak ve süreci yönetmek. FRC, FLL, Robochallenge projelerini konuşmak ve planlamak. Web 2.0 araçlarını alıp onları iyi koordine etmek paylaştırmak lazım, böylece eğitim verirken çeşitlendiriyor zenginleştiriyor kalıcı öğrenme uygulamış oluyoruz.
 5. X okulları Akıllı kartlarını oluşturmak, bütün X okulları ailesine bu kartı kullandırmak, X kurumuna aidiyeti arttırmak. Çalışanlar için PDKS anlık lokasyon izleme, windows hesapları ile oturum açma, sadece belli yerlere girmelerini sağlamak, asansör vs. Öğrenciler için de güvenli kampüsüm projesi kapsamında giriş çıkışları, akıllı yoklama, yemekhane, kantin alışveriş, akıllı servis sistemi ve daha sayısız proje.
 6. X okulları döküman yönetim sistemini planlamak ve kullandırmak 
 7. Koha kütüphane otomasyonu kurulumu ve kullanımı. https://evren.info/koha-kutuphane-bilgi-sistemi/
Çerez Politikası | Gizlilik Politikası | Kullanım koşulları
Cookie Policy | Privacy Policy | Terms of Use | GPDR